Több mint 3000 beruházási elképzelés érkezett a Demján Sándor kkv-támogatási programra, ami nagyságrendi előrelépést jelent - értékelte az elmúlt hónapokban meghirdetett pályázatok első tényleges eredményeit Szabados Richárd. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában beszélt a 2025-ös év eddigi gazdasági teljesítményéről, az idei kilátásokról, a kis- és középvállalkozásokat érintő terveikről, a cégeknek szóló személyre szabott megoldásaikról. Az államtitkár külön kiemelte, hogy az EU-s források tekintetében egy nagyon fontos könnyítéssel is készül a kormány a magyar cégek számára. Felhívta a figyelmet arra is, hogy májusban már megérkeznek a vállalkozásokhoz az első folyósítások is a Demján Sándor Program keretében.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vizsgálja Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseinek hatását – jelentette be Facebook-oldalán Nagy Márton gazdasági miniszter.
A Prologis a 2024 év végi határidő lejárata előtt az eddig még hiányzó utolsó parkjára is megkapta a “Logisztikai park” minősítést, így a vállalat teljes portfóliója regionális vagy helyi logisztikai parknak minősül - közölte a társaság.
Az előzetes adatok szerint 4002 milliárd forint, a GDP 4,9%-a volt a kormányzati szektor 2024. évi hiánya. Az egyenleg az előző évinél 1097 milliárd forinttal kedvezőbb, GDP-arányosan közel 1,8 százalékponttal javult - közölte a KSH. A végleges hiány azonban így is meghaladja a megemelt deficitcélt is.
Alig négy hónap után a kormánynak újra kellett számolnia a makrogazdasági pálya legfontosabb elemeit. Részletes vizsgálódásunkból kiderül: a valóságot lényegesen jobban tükröző, 2025-re vonatkozó makropálya elsődlegesen a beruházások romlására vezethető vissza, részben felelős a korábbiaknál mérsékeltebbre várt exportbővülés, de még a háztartások fogyasztási kiadásai is visszafogottabban növekedhetnek idén. Az biztos: a kormánynak nehezebb dolga van a költségvetési célok teljesítésével, főleg, ha az új (költségvetésben nem szereplő, de már bejelentett, valamint a még be nem jelentett) gazdaságpolitikai lépések deficitnövelő hatásait is tekintetbe vesszük.
Április 15-ével felmentették tisztségéből Rákossy Balázst, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatóját - tudta meg a 24.hu.
Egész egyszerűen akkorára nőtt a költségvetés kiadási oldala a februári hónapra önmagában (részben tartós, részben átmeneti hatások miatt, 13. havi nyugdíj, lakossági kamatkiadások, kórházi adósságrendezés), hogy a magabiztosan bővülő bevételek sem tudják ezt már kompenzálni. A fogyasztáshoz kapcsolt adók látványosan növekedtek, ezen belül az áfabevételek gyakorlatilag felrobbantak (56%-kal), de még ez sem volt elég ahhoz, hogy az idén februári hiány mértéke kiszakadjon a korábbi évek mintázatából.
Működik az árrésstop, több mint ezer termék árát sikerült megfogni - hangsúlyozta keddi videóüzenetében a nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy ennek köszönhetően a márciusi infláció 5, az áprilisi 4 százalék alá csökkenhet.
Új támogatási lehetőséget nyit a leghátrányosabb régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások számára a kormány - derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján. Szabados Richárd államtitkár beszédéből az is kiderült, hogy az 50 milliárd forintos keretösszeg EU-s társfinanszírozással valósul meg, a támogatási intenzitás 50%.
A Nemzetgazdasági Minisztérium jelentős könnyítéseket tervez az ESG-jelentéstételi kötelezettségek terén:a kis- és középvállalkozások 2027-ig mentesülnének az adatszolgáltatás alól, míg a nagyvállalatok két év haladékot kapnának első ESG-beszámolójuk elkészítésére - közölte a hvg.
A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a magyar gazdaság gerincét képező kkv-szektor versenyképességét erősítse. A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében megvalósuló Demján Sándor Program 1.400 milliárd forintnyi forrással segíti a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését. Magyarország Kormánya az adócsökkentés kormánya, amely a két- és háromgyermekes édesanyák élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentessé tételével Európa legnagyobb adócsökkentési programját hirdette meg. A kormány a családok mellett a hazai kkv-k adóterheit is érdemben csökkenti, ezt tükrözi az alanyi áfa-mentesség felső határának 18 millió forintra emelése, illetve a kisvállalati adó (kiva) igénybevételét meghatározó értékhatárok megduplázása is. A kivát választó vállalkozások száma 2025 januárjára megközelítette a 100 ezret; az érintett vállalkozások közel félmillió főt foglalkoztatnak. Az adónem jelenleg 50 foglalkoztatott, illetve 3 milliárd forint árbevétel és mérlegfőösszeg alatt választható, de a közeljövőben ezek az értékhatárok a duplájukra nőhetnek. Ennek révén további 3-5 ezer nagyobb méretű középvállalkozás számára nyílik meg a kiva választásának lehetősége, amelyek együttesen mintegy 150 ezer főt foglalkoztatnak. Az alábbiakban az elmúlt évek kivával kapcsolatos trendjeinek és a kiva koncepciójának rövid bemutatása mellett valamivel részletesebben kitérünk arra is, hogy hogyan segíti az adónem a dinamikusan fejlődő vállalkozások növekedését és méretugrását. A várható adóterhek összehasonlítását az NGM kiva-kalkulátora is segíti.
Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott friss rendelettervezet alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium fejezete helyett más költségvetési fejezetekből is lehet majd finanszírozni az önkéntes nyugdíjpénztárak költségtérítését. A költségtérítés célja, hogy kompenzálja a pénztárakat a lakáscélú felhasználáshoz kapcsolódó új, havi rendszerességű adatszolgáltatásukért. A változással Nagy Márton minisztériuma reálisan 0,4-0,8 milliárd forint éves költségtől szabadulhat meg.
Megjelentek a kormány 2025-től nyugdíjba vonulók számára alkalmazandó valorizációs szorzószámai, amelyek biztosítják, hogy a régi keresetek igazodjanak a mai bérszínvonalhoz a nyugdíjszámítás során. A tervezet szerint a rendelet elfogadása 21 milliárd forintos többletkiadást jelenthet a következő évi költségvetésnek.
Március 25-ei hatállyal Demkó-Szekeres Zsolt váltja Bugár Csabát a Magyar Államkincstár elnöki pozíciójában - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Banai Péter Benő távozásával az államháztartásért felelős államtitkári feladatokat Kisgergely Kornél veszi át - jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A március 17-én, 30 élelmiszer termékkör esetében életbe lépett árrésstop első eredményeit ismertette kedd reggeli sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A tárcavezető elmondása szerint az intézkedés hatálya alá 1000 termék tartozik, és 760 termék esetében tapasztaltak árcsökkenést. Átlagosan 16%-os az árcsökkenés mértéke és ez még tovább növekedhet - vetítette előre az eseményen. Azt is elárulta, hogy voltak olyan termékek, ahol a tegnapi napon több mint 50%-os árcsökkenés volt tapasztalható a kormányzati intézkedés nyomán. Előrevetítette azt is, hogy ha megindul a kereskedelmi láncok esetén a keresztátárazás, akkor arra lecsapnak. Szerinte az üzletláncok által eddig bejelentett mennyiségi korlátozások nem a lakossági fogyasztókat érintik, de ha ebben változást tapasztalnak, akkor fellépnek a kereskedelmi gyakorlattal szemben. Arról is beszélt a miniszter, hogy az infláció elleni harcban többfrontos küzdelmet folytatnak: az élelmiszerek esetében a kereskedők mellett a beszállítókkal is tárgyalnak, akiket arra kértek, hogy tartózkodjanak az áremelésektől; a banki szolgáltatások indokolatlan díjemelkedésével jelenleg is foglalkoznak és készen állnak itt is a beavatkozásra; valamint előrevetítette, hogy a bankszektor után az infokommunikációs szektor következik. "Nem feledkeztünk meg a telekommunikációs szolgáltató vállalatokról, a bankok után ők következnek" - hangoztatta egyértelműen.
Korábban bombázástól kellett tartani.
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.