40 százalékkal csökkenti a hazai kkv-k hitelterhét a mától még kedvezményesebb 3 százalékos Széchenyi Kártya kamat – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Közel egy hónap alatt több mint 9000 igénylés érkezett a munkáshitelre, több mint 2600 esetben pedig már folyósították is – közölte Varga-Bajusz Veronika államtitkár.
Elfogadtatatlannak nevezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a magas januári inflációt és új eszközök bevetését lengette be. 2025 januárjában éves alapon 5,5 százalékot ért el az infláció mértéke, havi alapon pedig 1,5 százalékos növekedést mutatott. A januári adatok alapján az élelmiszerek inflációja éves alapon 6 százalék volt, a háztartási energia ára 0,2 százalékkal emelkedett.
Március 1-je helyett már február 17-től igénybe vehetőek a Széchenyi Kártya alacsonyabb kamatozású hitelei - közölte Facebook-oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Az eddiginél fél százalékponttal alacsonyabb kamattal juthatnak hitelhez a kamattámogatott programban a kis- és középvállalkozások.
2025 első hónapjában az államháztartás központi alrendszere 67,8 milliárd forintos hiánnyal zárt - jelentette az idei költségvetésről a Nemzetgazdasági Minisztérium. A korábbi évekkel összevetve egyáltalán nem kiugró a deficit, viszont az év első hónapját nem hiány szokta jellemezni többnyire, hanem többlet.
Fordulat kezd kibontakozni a 2025-ös évre vonatkozó kormányzati GDP-prognózis tekintetében. Az idei büdzsét a kormány ősszel 3,4%-os gazdasági növekedésre építette, és Gulyás Gergely miniszter Kormányinfón elmondott válaszából, a kormány továbbra sem változtatja meg a hivatalos makropályát, viszont nagyon úgy tűnik: a kihívásokkal tisztában van és már nem zárja ki, hogy rosszabb lehet a gazdasági növekedés, mint azt korábban várták. Kérdés, hogy vajon - akár a gazdaságtámogató programokkal, akár a külső kereslet javulásával párhuzamosan - összejöhet-e akkora dinamika, hogy az a szám beférjen a 3-6%-os növekedési sávba, amit a kormány célként kijelölt hosszabb távon.
A Nemzetgazdasági Minisztérium sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint 2025. február 5-től komoly könnyítéseket vezetnek be a KKV Technológia Plusz hitelprogramoknál. A kormány célja, hogy egyszerűbbé váljon a forrásbevonás a kis- és középvállalkozások számára, és növekedjen a program keretösszegének kihasználtsága.
A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket.
Új költségek jelenhetnek meg a szállásadók számára, miután társadalmi egyeztetésre bocsátotta a szálláshely-minősítési tevékenységért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak szabályozásáról szóló rendelettervezetét a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az alábbiakban mutatjuk, hogyan alakulhatnak a minősítési díjak az egyes szálláshelyek esetén.
A kis- és középvállalkozások (KKV-k) gazdasági szerepe megkérdőjelezhetetlen: ezek a vállalkozások nemcsak a foglalkoztatás jelentős részét biztosítják, hanem kulcsszerepet játszanak a helyi gazdaságok fejlődésében és a társadalmi stabilitás fenntartásában is. Ezért a gazdasági ügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja a magyar kkv-k – beleértve természetesen az egyéni vállalkozók – támogatása, a tehercsökkentésen, a jogkövetésük elősegítésén keresztül, versenyképességük javítása céljából. Ehhez a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó két háttérintézmény, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV), valamint az újonnan felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) támogató működése is hozzá fog járulni. Ezen intézkedések sorába illeszkedik az alanyi áfamentesség értékhatárának 12 millió forintról 18 millió forintra történő növelése, ami hozzávetőlegesen 30 ezer cégnek jelenthet számottevő kedvezményt. Az éves szinten mintegy 15-20 milliárd forintos segítséget legnagyobb arányban a kiskereskedelemben dolgozók élvezhetik, de számottevő az építőiparban dolgozók, valamint különböző szellemi tevékenységet (jogi, számviteli és egyéb tanácsadást) végző mikrocégek is az érintetti körben. Az adózási oldalon további egyszerűsítéseket, kedvezmények és új digitális megoldások bevezetését vizsgálja a Kormány, hogy több erőforrást fordíthassanak fejlődésükre és piaci pozíciójuk erősítésére a cégek. Emellett a vállalkozások életében meghatározó a fogyasztóvédelmi kötelezettségek betartása is, amelyek közül számos hatályos szabályt felülvizsgál a Kormányzat, hogy a jogkövető gazdasági szereplők minél kisebb (adminisztrációs és egyéb) teherrel szembesüljenek a működésük folyamán.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön bejelentette, hogy visszamenőlegesen 2025. január 1-től 12 millió forintról megemeli a kormány az alanyi adómentesség értékhatárát. A lépés korábban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslatában is szerepelt.
A vártnál jobban gyorsul az infláció, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa szerint kevés lehet az év elején megállapított nyugdíjemelés. Külön szólnak azokról az időskorúakról, akik nagyon alacsony havi járandóságban részesülnek, így számukra az emelés összege is elenyésző nominális értelemben.
100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre annak érdekében, hogy kordában tartsák a növekvő élelmiszerinflációt - jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A Taxisok Érdekvédelmi Szervezete január 15-én tüntetést szervez Budapesten. Bár a pontos helyszínt még nem közölték hivatalosan, a Világgazdaság információi szerint a demonstráció a Hősök terén lesz. A tiltakozás célja az élhetőbb adózás, a zöldebb és biztonságosabb fővárosi közlekedés, valamint a tisztességes megélhetés biztosítása - számolt be a 24.hu.
Az új feladatokkal kibővült Nemzetgazdasági Minisztérium működését mutatta be keddi sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Megerősítette, hogy Hoffman Mihály lesz az Államadósság Kezelő Központ új vezére. Elismerte beszédében, hogy tavaly emelkedett a GDP-arányos államadósság. Kérdésünkre kifejtette az államadósság emelkedésének elsődleges okait: ez a forint gyengülése volt, a rosszabb GDP-növekedés, valamint az Eximbank adósságának elszámolása. A nemzetgazdasági miniszter egyúttal adókönnyítéseket is előrevetített a kisebb vállalkozások számára. Azt is kiemelte, hogy nem hisz az áfacsökkentésben, mert ennek a hatását a kereskedelmi szereplők azonnali lenyelik. A kedd reggeli sajtóeseményen az is kiderült: a következő 1-2 hónapban a nemzetgazdasági miniszter a nagy összegeket megmozgató prémium magyar állampapír kérdésével is kiemelten foglalkozik. Ennek kapcsán fontosnak tartotta leszögezni: a magyar állam finanszírozása ebből a szempontból is biztosított.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkavédelmi irányítási főosztálya felhívást tett közzé a hidegben történő munkavégzés veszélyeivel kapcsolatban.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.